audyt energetyczny budynku
Audyt energetyczny zawiera opis wytycznych do wykonania termomodernizacji budynku, dzięki której zmniejszymy zużycie energii do ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody. Kto i kiedy powinien go zrobić?
Ogólne zasady termomodernizacji budynków są znane, ale dla każdego konkretnego budynku trzeba je indywidualnie określić. Co w danym przypadku należy wykonać oraz ocenić, czy to się opłaca. Budynki różnią się usytuowaniem w terenie, wielkością, kształtem, rodzajem zastosowanych materiałów i innymi cechami. Dodatkowo po latach użytkowania mają różne usterki jak na przykład spękania, odpryski, zawilgocenia itp. Dlatego każdy trzeba zbadać i dobrać dla niego optymalny sposób termomodernizacji.
Przepisy prawa nie określą, kto może opracować audyt. Jest wielu specjalistów i wiele firm, które to oferują. Warto wykonanie audytu powierzyć specjaliście lub firmie, o których wiemy, że mają doświadczenie i wykonują pracę dobrze i terminowo.
Poszukiwanie audytora może ułatwić lista rekomendowanych audytorów publikowana przez Zrzeszenie Audytorów Energetycznych (www.zae.org.pl) lub lista audytorów autoryzowanych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii SA (www.kape.gov.pl). Przepisy, które określają szczegółowe wymagania dotyczące opracowania audytu zawarte są w Dzienniku Ustaw nr 43/2009, poz. 346 ze zmianami w dzienniku z 2015, poz. 1606.
Dla oceny efektów konkretnych ulepszeń audytor musi wykonać obliczenia zapotrzebowania energii cieplnej w sytuacji, jaka będzie po ich wykonaniu. Do tego wykorzystuje się dane techniczne budynku: wartości izolacyjne ścian, dachów i okien, dane dotyczące wentylacji i ciepłej wody oraz instalacji CO. Obliczenia uwzględniają także dane klimatyczne dla lokalizacji budynku (średnie z kilkudziesięciu lat temperatury powietrza i wartości promieniowania słonecznego). Dane te są publikowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju dla wielu punktów na terenie kraju. W obliczeniach trzeba określić ilość ciepła, które przenika przez ściany, dachy i okna, ciepła potrzebnego do ogrzania powietrza oraz tzw. straty ciepła. Uwzględnia się też zyski ciepła, czyli ciepło z promieniowania słonecznego wpadające przez okna oraz ciepło, które wytwarzają ludzie i urządzenia.
Bardzo precyzyjnie wrażliwe elementy budynku, które generują największe straty ciepła, można zlokalizować dzięki kamerze termowizyjnej. Na zdjęciach z takiej kamery widać, w miejscach zaznaczonych kolorami ciepłymi, którędy ciepło ucieka nam z budynku.
Na podstawie takiej analizy audytor określa i porównuje obecne koszty, oraz te jakie będą po wykonaniu ulepszeń i termomodernizacji. W ten sposób określa się oszczędności jakie przyniesie inwestycja.
Następnie oblicza się koszt robót, które będzie trzeba wykonać, a porównując te koszty z oszczędnościami, ocenia się opłacalność termomodernizacji. Wyliczony okres zwrotu inwestycji określa, w ciągu ilu lat, dzięki uzyskanym oszczędnościom, zwrócą się poniesione koszty.
Wynikiem tych wszystkich badań i obliczeń jest dokument z audytu energetycznego. Podaje się w nim opis budynku i opis ulepszeń, które powinny być wykonane wraz z ich kosztem oraz wykazem robót. Dodatkowo może być opisana forma finansowania. Czy inwestycja będzie w całości realizowana ze środków własnych właściciela, czy też przewidziano uzyskanie dotacji, pożyczki czy kredytu.
Ubieganie się o wsparcie finansowe przedsięwzięcia może wymagać opracowania audytu energetycznego w szczególnej formie zgodnie z wymaganiami danego programu.
Sporządzenie audytu trzeba zlecić osobie uprawnionej, natomiast analizę energetyczną można wykonać samodzielnie lub wspierając się naszą fachową poradą. Dzięki kamerze termowizyjnej szybko zlokalizujemy najbardziej wrażliwe punkty i pomożemy dobrać optymalne rozwiązanie dla Twojego domu. Dla obliczenia szacunkowych kosztów ogrzewania budynku może posłużyć przyjazny kalkulator zamieszczony na stronie: www.cieplowlasciwie.pl.
Dlaczego MY?
Dobrze zaizolowany dom i dopasowany system ogrzewania obniżą koszty eksploatacji Twojego domu do minimum!
Dlaczego My?
Budujemy tylko z najlepszych materiałów i podzespołów od nawiększych światowych producentów .
Interesuje Cię fotowoltaika, pompy ciepła lub folie grzewcze? Działamy nie tylko na terenie miejscowości: Konin, Ślesin, Rzgów, Rychwał, Golina, Kleczew, Kramsk, Licheń, Mikorzyn, Powidz, Sompolno, Kalisz, Poznań. Obszarem naszego działania jest cała Polska. Instalacje fotowoltaiczne to nasza specjalność! Dołącz do słonecznej rewolucji i przestań przepłacać za prąd!