fotowoltaika dla firmy konin

Fotowoltaika w firmie...

Masz firmę? Płacisz wysokie rachunki za prąd? Zapewne zauważyłeś, że od stycznia 2021 pojawiły się na nich nowe opłaty (OZE, mocowa)? Może próbujesz zapanować nad rosnącymi cenami energii elektrycznej szukając innego dostawcy? Dużo się mówi o fotowoltaice, może nawet jesteś zmęczony telefonami natarczywych sprzedawców…

Warto jednak spokojnie przemyśleć i skalkulować temat.

Z analizy rachunków za prąd firm, z którymi mieliśmy przyjemność współpracować, wynika, że średnia cena za 1 MWh waha się w przedziale 500-600 zł netto (za energię czynną + składniki zmienne uzależnione od odczytu z licznika energii). Do tego mogą dochodzić opłaty za przekroczenie mocy umownej, często niemałe, oraz za energię bierną.

Załużny, że Twoja firma zużywa rocznie 50 MWh energii elektrycznej, za tyle energii przy dobrej cenie zapłacisz min. 25 000 zł netto rocznie. Może to jednak być nawet 30-35 tys., wszystko zależy od profilu zużycia Twojej firmy i stawek. Założenie instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp to aktualnie koszt ok. 135-150 tys. zł. netto i nie wymaga on żadnych pozwoleń na budowę, czy innej uciążliwej dokumentacji. 

Jeśli Twoja firma funkcjonuje głównie w godzinach 8-18, to większość wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną energii zużywać będziesz na bieżąco. To co „odpłynie” do sieci (w niedzielę i święta) możesz odebrać w innym dogodnym czasie (oczywiście Twój operator sieci obetnie 30%). Dobrze dobrana i zmontowana fotowoltaika, z dobrej jakości materiałów, wypracuje rocznie do 115-130% swojej mocy znamionowej.

Dla uproszczenia możemy więc założyć, że 50 kWp mocy instalacji da nam rocznie 50 MWh energii elektrycznej zużytej na potrzeby firmy. Prosty rachunek pokazuje, że koszt założenia instalacji zwróci się w ciągu 5-6 lat (przy finansowaniu kredytem lub leasingiem ten okres może się wydłużyć do 7-8 lat). Warto wiedzieć, że dobra oferta leasingu będzie miała raty miesięczne w wysokości Twoich aktualnych rachunków za prąd. Może więc zamiast płacić za prąd, lepiej te pieniądze zainwestować w instalacje PV!

Czy to się w takim razie opłaca?

Ten prosty rachunek nie ujmuje wzrostu cen energii, które średnio rosną 5-7% rocznie, co znacząco zwiększa opłacalność inwestycji. A co po tych 5-8 latach? Pozostajemy z instalacją, która cały czas dla nas pracuje, to już okres czystego zarabiania na tej inwestycji. Panele PV posiadają przecież liniową gwarancję na sprawność na 25 lat!

Większość firm dysponuje nieruchomościami o dużej, niewykorzystanej powierzchni dachowej, właśnie tam najlepiej jest umieścić instalację fotowoltaiczną. Można też zbudować ją na gruncie.

Doświadczenia naszych zachodnich sąsiadów pokazują, że taki kierunek rozwoju i oszczędności kosztów energii w firmach jak najbardziej się opłaca. Dziś w Niemczech, po 20-25 latach użytkowania pierwszych instalacji fotowoltaicznych firmy decydują się na wymianę paneli na nowsze, mocniejsze i bardziej wydajne. Pokazuje to, że inwestowanie we własną produkcję energii elektrycznej ma przyszłość!

Chcesz się przekonać jak taka kalkulacja będzie wyglądać dla Twojej firmy? Zadzwoń lub napisz do nas. Pomożemy dobrać moc instalacji dla Twoich potrzeb. Jeśli będzie taka potrzeba profesjonalnie zbadamy parametry sieci i Twój profil zużycia. Fachowo zmontujemy instalację i pomożemy w uzyskaniu finansowania! Pracujemy na materiałach najwyższej jakości i zapewniamy profesjonalny serwis.

Wsparcie rozwoju prosumenckiego wytwarzania energii elektrycznej

Nowe przepisy rozszerzają definicję prosumenta, który teraz będzie mógł nie tylko wytwarzać energię i sprzedawać ją sprzedawcy zobowiązanemu na określonych warunkach, ale np. także dowolnemu innemu sprzedawcy na warunkach z nim uzgodnionych.

Czytaj więcej na Prawo.pl

Jeśli interesują Państwa fotowoltaika lub planują Państwo jej montaż zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą technicznym.