ocieplenie termoizolacja

Jaka metoda jest najlepsza do izolacji, ocieplenia ścian murowanych – lekka mokra czy lekka sucha? Jakie materiały termoizolacyjne mamy do wyboru na rynku? Jak się przygotować do prac dociepleniowych?

Wg aktualnych standardów budowlanych ściana spełnia wymagania przepisów jeśli ma współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,20 W/(m2*K).

Na budynkach murowanych najłatwiej to osiągnąć izolując je z zewnątrz. W tym wypadku możemy się zdecydować na metodę tzw. ETICS (lekka mokra) lub ocieplić je metodą lekką suchą.

Ocieplanie ścian - system ETICS

System ocieplania to zestaw produktów potrzebnych do izolacji termicznej i wykończenia ścian z zewnątrz. Każdy system posiada tzw. kartę techniczną wydawaną przez producenta. W dokumencie tym są wymienione wszystkie składniki, które system obejmuje. Również te, które trzeba znaleźć poza ofertą danego producenta.  Producent dostarcza system ETICS, w którym znajduje się wszystko, co jest niezbędne. Często jednak w skład systemu wchodzą tylko: klej do mocowania izolacji, podkład tynkarski, tynk cienkowarstwowy (np. akrylowy, silikonowy lub mineralny) i ewentualnie farba elewacyjna. Co do pozostałych produktów, takich jak materiał izolujący, siatka zbrojąca, kołki i inne akcesoria, musimy dobrać je sami. W karcie technicznej  podaje się tylko ich parametry i czasami rekomendowanych producentów. Ocieplanie metodą ETICS polega na:
– przyklejeniu materiału termoizolacyjnego do ścian domu,
wykonaniu na nim warstwy zbrojonej siatką,
zagruntowaniu jej,
naniesieniu tynku cienkowarstwowego, o gr. 2-3 mm.

Jeżeli tynk nie jest barwiony, elewację maluje się na koniec farbą elewacyjną dobraną do rodzaju tynku. Tynki mają różne właściwości, wzory i z reguły bardzo szeroki wachlarz dostępnych kolorów. Tynk można na całej powierzchni ścian lub fragmentami zastąpić okładziną z płytek ceramicznych, betonowych lub silikatowych, sztucznym kamieniem, betonem lub udawanymi cegłami przyklejonymi do warstwy zbrojonej.

Obecnie modne są elewacje z drewna lub materiałów, które je świetnie imitują. Wykonywane są z samych tynków lub jak np. sztuczne deski – wystarczy je przymocować do ścian klejem.

ocieplanie scian termomodernizacja

Ocieplanie na elewacji mocowanej na sucho

Jeśli na elewacji naszego domu ma się pojawić drewniana szalówka, płyty z laminatu HPL, płyty lub płytki włókno-cementowe, sklejka bądź też coś z bogatego asortymentu kształtek i paneli, to taki dom ociepla się metodą lekką suchą. Wymienione materiały elewacyjne mocowane są mechanicznie, bez użycia klejów i zapraw, czyli właśnie na sucho. Najpopularniejszym materiałem izolacyjnym tutaj stosowanym jest wełna mineralna w postaci płyt lub mat. Elementy okładziny elewacyjnej przytwierdza się do rusztu nośnego, czyli konstrukcji z drewna albo ze stali zamocowanej do muru, a ocieplenie mocuje się do ścian kołkami bez użycia kleju. Izolacja cieplna znajduje się wtedy pod rusztem nośnym, który jest odsunięty od muru. 

Warunkiem dobrego funkcjonowania elewacji tego typu jest pozostawienie między nią a ociepleniem przestrzeni wentylowanej. Umożliwiają to listwy dystansowe połączone z rusztem, które odsuwają deski lub płyty o 3-4 cm od wełny mineralnej, styropianu lub natryskiwanej piany poliuretanowej. Dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji, na dole ściany powinny być wloty powietrza, a pod okapem dachu jego wyloty. Wlot do szczeliny wentylacyjnej należy zabezpieczyć siatką, blokującą dostęp owadom czy gryzoniom. Dodatkowo miejsce to warto zabezpieczyć obróbką blacharską z kapinosem, umożliwiającą wydostawanie się skroplin z przestrzeni wentylowanej poza linię ściany.

Cyrkulujące powietrze w przestrzeni wentylacyjnej może powodować odrywanie się włókien wełny. Dlatego jej powierzchnia powinna być zabezpieczona membraną wiatroizolacyjną układaną w pasach z zastosowaniem 10 cm zakładu, który dodatkowo uszczelnia się taśmą samoprzylepną. Czynność tę możemy pominąć jeśli kupimy płyty fabrycznie powleczone z jednej strony welonem z włókien szklanych.

Zaletą metody lekkiej suchej jest między innymi szybkość montażu. Nie czekamy tu bowiem na schnięcie i wiązanie klejów oraz zapraw. Nie spowalniają prac również kaprysy pogody, nawet w przymrozki prace można kontynuować bez negatywnych skutków dla ocieplenia i elewacji.

Czy każdy budynek wymaga ocieplania Ścian?

Kiedy nie potrzebujemy termoizolacji? Jeśli nasz dom jest zbudowany z tzw. ścian jednowarstwowych. Bardzo wysoką izolacyjność termiczną zawdzięczają one materiałowi konstrukcyjnemu, z którego są wznoszone, np. z betonu komórkowego klasy max. 400, pustaków z ceramiki poryzowanej wypełnionych materiałem termoizolacyjnym (wełną, perlitem, granulatem styropianowym) lub z bloczków keramzytobetonowo-styropianowych. Takie mury są masywniejsze – ich grubość sięga nawet ponad 40 cm (standardowe mury ocieplane mają grubość 25-30 cm). Szybciej się je buduje, choć ze względu na cenę są mniej popularne.

O czym pamiętać przed rozpoczęciem prac?

Ocieplanie ścian ma ustalone miejsce w harmonogramie budowy domu. Przystępujemy do nich, gdy budynek jest na etapie stanu surowego zamkniętego, czyli ma gotowy dach, zamontowane okna, drzwi i bramę garażową. Chociaż dom nie musi być wykończony od środka ani ogrzewany, to powinien już minąć czas potrzebny na osiadanie murów, tj. ok. 6 m-cy od ich postawienia.

Jeśli planują Państwo ocieplanie ścian Waszego domu zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą technicznym.