styropian wełna konin

Dom, do budowy którego użyjemy materiałów o wysokiej izolacyjności termicznej pozwoli nam znacznie ograniczyć straty energii cieplnej. Ale przede wszystkim zmniejszyć wysokość przyszłych rachunków za ogrzewanie. Grubość izolacji cieplnej o określonym współczynniku λ jest podana w projekcie. Warto jednak sprawdzić, czy bardziej opłacalne nie będzie zastosowanie innego materiału o lepszych parametrach.

Styropian, wełna - Jak dobrać grubość izolacji?

Chcesz ocieplić dom?  Ile materiału potrzeba na ściany, poddasze, strop, fundamenty? Jak dobrać rodzaj i grubość termoizolacji, czy warto dać jej więcej czy o lepszych parametrach?

Dobrze dobrana i wykonana izolacja przegród pozwoli wykorzystać w całości energię cieplną wytworzoną w domu. Oszczędzi nam zbędnych strat i pozwoli zminimalizować zużycie opału. Wymaga to dobrania odpowiedniej grubości i jakości materiału termoizolacyjnego. Jak więc się do tego zabrać?

Planując budowę domu najlepiej zwracać uwagę na określone w przepisach maksymalne współczynniki przenikania ciepła U przez różne przegrody. Są nimi: fundamenty, podłogi, ściany, stropy i dach. Starajmy się ich nie przekroczyć, ponieważ im niższa łączna wartość U, tym lepsza ochrona termiczna budynku. Zależy ona bezpośrednio od współczynników λ poszczególnych warstw danej przegrody oraz od grubości i rodzaju materiału termoizolacyjnego.

Dlatego na mury domu zbudowane z ciepłych bloczków gazobetonowych wystarczy mniejsza grubość ocieplenia. Z kolei większa będzie potrzebna, dla murów zbudowanych z zimnych bloczków silikatowych. Również grubość warstwy izolacyjnej zależy od współczynnika przewodzenia ciepła λ  stosowanego materiału termoizolacyjnego. Np. zwykły styropian, czy wełna mineralna mogą mieć współczynnik λ na poziomie 0,033-0,041 (W/m*K), z kolei płyty z poliuretanu PIR osiągają już 0,023-0,027 W/m*K). Dlatego cieńsza warstwa płyt PIR, pozwoli nam uzyskać ten sam lub niższy współczynnik U, niż przy zastosowaniu grubszej warstwy styropianu czy wełny. W celu dobrania optymalnej grubości ocieplenia, należy więc dokładnie przeanalizować możliwości termoizolacyjne materiału konstrukcyjnego przegrody dla różnych wariantów materiałów izolacyjnych. Może nam w tym pomóc projektant, audytor energetyczny lub aplikacja do sprawdzania izolacyjności przegród, czyli kalkulator U. Możemy go znaleźć na niektórych stronach internetowych producentów materiałów termoizolacyjnych.

Nie zawsze "grubiej" znaczy lepiej

Nie należy jednak przesadzić, ponieważ zbyt gruba izolacja wymaga solidniejszego mocowania, szerszych obróbek blacharskich i innych dodatkowych elementów, które podnoszą koszty. Optymalny dobór izolacji pozwoli nam osiągnąć współczynnik przenikania ciepła na poziomie wymaganym przez nowe przepisy budowlane (obowiązujące od 2021 roku), czyli UC(max)= 0,2W/(m2*K).

Jeśli planują Państwo ocieplanie ścian Waszego domu zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą technicznym.